reklama

Chcete športovať? Či už máte osemnásť alebo päťdesiat, myslite primárne na zdravie!

V tomto letnom čase skutočne nie je náročnou úlohou nájsť športu oddaných ľudí. Verejné priestranstvá sú nimi doslova preplnené. Plavci, korčuliari a cyklisti na hrádzi alebo cestách mimo mesta, bežci letiaci ponad lesné cestičky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Všetci nabití vitamínom D, úsmev od ucha k uchu vo chvíli, keď sa stretnete so svojim kolegom alebo kamarátom. Preletí vedľa vás alebo oproti vám? Aj keď sa vám možno nechcelo ísť von a obliecť sa do cyklistického, šli ste. Išiel aj on, prečo by ste to nezvládli aj vy? Pôjdete opäť? O tom sa nediskutuje!

Ľudia rozumejúci ľudskému telu, jeho potrebám, zaiste s radosťou evidujú toľké športové nadšene počas horúcich dní. Vedia totiž, že pravidelný pohyb prináša ľudskému telu mnoho pozitív. V prípade vytrvalostných, takzvaných aeróbnych aktivít, je preukázaných viacero benefitov. Z hľadiska fyziológie je známe zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení, zníženie rizík spojených s obezitou, možné zníženie podkožného tuku, zlepšenie kondície vo vytrvalosti a iné. Nemenej dôležitým faktorom ovplyvňujúcim zdravie je psychologický stav. V prípade športu nedochádza iba k vyplavovaniu hormónov šťastia, endorfínov. Významná je taktiež socializácia, budovanie komunity a väzieb s priateľmi. Mnohí spoznajú svoju lásku práve vďaka športu, možno si konšteláciu hviezd naklonili vo svoj prospech práve dobrou náladou a psychickej pohode vďaka pravidelnému športovaniu a čistej hlave. Koľko krát by ste vybuchli kvôli ničomu, ak by ste pravidelne nevybičovali k mokrému tričku na vašom tréningu?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozumiem. A jednoznačne aj vy. Šport nás baví, cítime sa vďaka nemu skvelo. Žijeme životy, v ktorých má nezastupiteľné miesto. Celebrity športujú, bohatí športujú. Populáciu takto ovplyvňujú v pozitívnom slova zmysle. Palec hore.

Je tu však háčik. Ste na šport pripravený? Viete odhadnúť svoje možnosti a limity tela? Je táto aktivita to, čo potrebujete? Ste skutočne presvedčení, že vaše dieťa trávi čas so správnym športom? Na tieto otázky nájdete odpoveď nižšie. V piatich bodoch si povieme o tom, ako športovať tak, aby bola daná aktivita liekom a nie jedom!

Výber športovej aktivity

Sed pred televíziou alebo počítačom je obraz doby. Primárnym cieľom športu je dostať človeka do jeho najprirodzenejšej polohy, ktorou je stoj (státie). Zdvihnite sa zo stoličky a choďte sa prejsť. Ak vás zdravotné problémy neobmedzujú, dajte sa na rýchlu chôdzu alebo beh. Ak tieto aktivity skombinujete napríklad s plávaním, zacielite športom priamo tam, kam potrebujete, vyhnete sa jednostrannému zaťaženiu a telo s radosťou privíta variabilitu a rôznorodosť pohybových vzorcov, ktorými ho odmeníte. V posledných rokoch je popularizovaný silový tréning. Okrem evidentného rastu svalovej hmoty a sily podľa štúdií zlepšuje stav kostí a kĺbov, znižuje riziko zranenia a taktiež (čo málokto vie) zlepšuje napríklad aj ekonomiku behu! Ak vás baví beh no rovnako tak aj silový tréning, avšak ste časovo limitovaný, netrápte sa. Aj do tréningovej jednotky v trvaní 60 minút vieme vtesnať časť venujúcu sa rozvoju vytrvalosti a zároveň aj sily. Ani jedna z týchto vlastností nemusí byť nutne rozvíjaná počas príliš dlhej doby, stačí aj úsek tréningu v trvaní 15-20 minút. Dôležitá je ale frekvencia, 2x za týždeň je minimum, 3x za týždeň je optimum. Zvládnete športovať aj 4x za týždeň? Zaslúžite si pochvalu! Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že Ideálnym riešením je športová aktivita aspoň 3-4x v týždni. Musí vás baviť. Ak pochybujete o výbere pohybovej aktivity, poraďte sa s trénerom alebo fyzioterapeutom. Diagnostikou pomocou špecifických cvičení a vyšetrení by mal kvalifikovaný a odborne zdatný profesionál vedieť odporučiť ten šport, ktorý vám zdravotný stav nezhorší, ale zlepší. Tréner so vzdelaním a praxou vás zase naučí športovať správne, bez ohľadu na to, či ide o dvíhanie činiek alebo správnu prácu chodidla v prípade behu. Dokáže vám uľahčiť množstvo času a nervov a znížiť riziko toho, že sa nesprávnym športovaním zraníte alebo si inak ublížite.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kde budem športovať?

V letných mesiacoch dávame prednosť exteriérom, beh alebo rýchla chôdza lesom nás chráni pred nepríjemným teplom. Plávanie v jazere je osviežujúce, ďalšie plus tejto aktivity je to, že pri samotnom plávaní ďaleko od brehu vás zaručene nebude vyrušovať a rozptyľovať váš mobil! Oddýchnite si od neho a nechajte ho v skrinke aj v bežnom fitku. Apropo, fitko. Je vhodné? Jednoznačne áno! Poskytuje komfort a rozmanitosť, v dobre vybavenom fitnes centre nájdete kardio stroje, náradie a náčinie určené na rozvoj koordinácie, sily a svalovej hypertrofie, ak by ste chceli pridať pár centimetrov k obvodu vašich paží. Určite si vyberte také športovisko, ktoré sa nenachádza príliš ďaleko od vašej práce či domu. Mohlo by vás to odrádzať od jeho pravidelnej návštevy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potrebujem k športovaniu niekoho iného alebo pôjdem sám?

Každý deň korporát? Postačia vám slúchadlá, skúsiť to môžete aj bez hudby. Tréning v tichu má svoje čaro, zvyčajne na to prídete až po istom čase strávenom so športom. Ak ste deň čo deň obklopení kolegami a dotieravým šéfom, trošku súkromia a času, kedy ste len sami so sebou, jednoznačne potrebujete! Nepozerajte sa fakt, že ostatní známi, priatelia, kolegovia alebo váš bývalý sedia po práci doma. Im môže byť vaše zdravie ukradnuté, vám nie!

Druhou stranou mince je situácia, keď sa človek prebíja pracovným časom sám, bez akejkoľvek socializácie. Vtedy je vhodné nájsť si tréningového partnera, prípadne si zvoliť skupinový tréning s ostatnými ľudmi. Socializujte sa, je to dôležité! Nikto by nemal byť sám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z obleku do šortiek a trička. Čo teraz?

Rozcvičenie a rozohriatie, dynamický strečing. Obujte si správne tenisky. Sústreďte sa na to, čo práve robíte. Nebuďte hlavou niekde v práci za stolom. Po odbehnutí (alebo absolvovaní inej športovej aktivity) môžete zrelaxovať statickým strečingom. Skvelý cooldown predstavuje aj to len tak si ľahnúť do trávy alebo na fitnes podložku vo fitku, ideálne niekde v tichu. To preto, lebo samotná regenerácia začína už v tréningu! Vtedy bude prebiehať oveľa efektívnejšie a vy budete môcť športovať s odmenou v podobe lepších výsledkov.

Vybral som pre svoje dieťa ten správny šport?

Najcitlivejší, zároveň najdôležitejší bod. Koniec patrí našim deťom, sú našou budúcnosťou. Budú musieť fungovať ešte dlhé roky, pracovať na naše dôchodky, ale v prvom rade, užívať si šťastný život plný úsmevov. Dbajte na to, aby vaše dieťa zvládalo všestranné pohybové aktivity. Nešpecializujte ho už v útlom detstve. Najhoršie je to, ak ide rodič cez doslova mŕtvoly a chce si prostredníctvom dieťaťa splniť svoje nesplnené športové sny z mladosti. Bez adekvátnej úrovne všestrannosti v každom aspekte kondície (sila, vytrvalosť, koordinácia, rýchlosť...) nikdy nedosiahne na úplný vrchol. Šport v prípade detí by mal byť spojený s hravou formou - dieťa zvyčajne jednoducho nebude baviť 30-minútová rýchla chôdza spolu s vami, taktiež s prvkami súťaživosti v duchu fair play, socializáciou a zvládnutím činností v kolektíve (vrátane zvládania konfliktov). Dôverujte trénerom, no vyberajte si čo najlepšie. Tlačte na autority na základných školách, aby mali hodiny telesnej výchovy adekvátnu úroveň a dávali zmysel. Športujte so svojimi deťmi. Nikto nebude pre vaše dieťa lepším príkladom, než ste vy. Ukážte mu, že šport patrí do vášho pravidelného režimu. Bude vás nasledovať. Jedine tak sa ako spoločnosť posunieme ďalej.

Záver

Cieľom tohto blogu je jediné - zvýšiť povedomie o správnom športovaní. Neničte svoje zdravie, majte šport za liek a nie jed, robte veci srdcom a pridajte k tomu aj kus rozumu. Možno nie hneď zajtra, no časom pochopíte to, že na správnom športovaní záleží!

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5518509/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19533480
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20101013
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3635671/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5551190/
https://www.youtube.com/watch?v=fYB32ImGxAY
https://www.youtube.com/watch?v=iBqT61Ge7do&t=

Adam Guman

Adam Guman

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kondičný tréner pôsobiaci v Bratislave. Autorsky sa podieľam na portáli fitgo.sk, ktorý sa venuje fitnes, športu a zdravému životnému štýlu. Snažím sa pretlačiť ideu, že pravidelný pohyb a primeranosť v strave majú svoj význam. Študujem FTVŠ UK v Bratislave so zameraním na trénerstvo kulturistiky, fitnes a silového trojboja. V poslednom zmienenom športe sa mi podarilo vyhrať majstrovstvá sveta v roku 2013. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu